Producenci
Detektor burz. Jak działa i do czego służy?
Detektor burz. Jak działa i do czego służy?

Detektor burz to urządzenie, służące do wykrywania wyładowań atmosferycznych. Do detekcji i lokalizacji wyładowań wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne w paśmie częstotliwości widzialnych lub radiowych oraz fale akustyczne. Częstotliwość widzialna wykorzystywana jest przez systemy satelitarne, częstotliwość radiowa przez systemy naziemne, natomiast fale akustyczne przez lokalne systemy badawcze o ograniczonym zasięgu.

Jak działa detektor burz?

Detektor burz jest systemem, którego działanie opiera się na odpowiednio ze sobą sprzężonych czujnikach. Rejestruje fale o określonej częstotliwości, generowane przez wyładowania atmosferyczne, a następnie określa ich współrzędne. Dostępne na rynku stacjonarne detektory burz, śledzą komórki burzowe oraz monitorują jej rozwój oraz intensywność. Działają wielokierunkowo, co wpływa na skuteczność wykrywania wyładowań. Zestaw do detekcji składa się z anteny, której głównym elementem jest cewka, wrażliwa na promieniowanie elektromagnetyczne.  W skład zestawu wchodzi również przewód i maszt montażowy, a także układ sterujący, połączony z modułem GPS. Komputerowe elementy elektroniczne, analizujące dane, umieszczone są w obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Czujnik zestawia ze sobą dwa rodzaje sygnałów: elektryczne oraz magnetyczne. Pozwala również wykryć zmiany, zachodzące w chmurach i wskazujące na możliwość nadejścia burzy. Zbiera także informacje o rodzaju wyładowań oraz potrafi określić potencjalną trajektorię burzy. Detektor działa na obszarze do 100 kilometrów, a same współrzędne geograficzne mogą być określane z dokładnością do 300 metrów. Detektor burz można zintegrować z systemami ostrzegania mailowego oraz sms. Nie zakłóca on pracy innych urządzeń ani nie wymaga uzyskania żadnych pozwoleń. Jest również zintegrowany z aplikacjami mobilnymi, dzięki którym można odczytywać dane o wyładowaniach na własnym telefonie. Oprócz stacjonarnego detektora burz, dostępne są również wersje przenośne oraz ręczne.

 

 

Zastosowanie detektora burz

Detektor burz służy oczywiście do rejestrowania wyładowań atmosferycznych. Ale w jakim celu wykorzystuje się te dane i w jakich obszarach działalności człowieka są szczególnie istotne? Monitorowanie wyładowań pozwala przede wszystkim na minimalizację zagrożeń i negatywnych skutków, wynikających z ich oddziaływania. Dzięki takim systemom, które obecnie można nabyć na użytek prywatny, jesteśmy w stanie uniknąć wielu strat materialnych. Jest to szczególnie istotne dla instytucji, związanych z meteorologią, energetyką czy lotnictwem. Dane z detektorów pozwalają na przygotowywanie opracowań klimatycznych, umożliwiają bezpiecznie kierowanie ruchem lotniczym, a także lokalizowanie potencjalnych ognisk pożarów i ich szybkie unieszkodliwienie. To ważne w przypadku zakładów, produkujących substancje łatwopalne, stacji paliw czy kompleksów leśnych. Z detektorów burzowych korzystają również firmy ubezpieczeniowe, firmy zajmujące się organizacją imprez masowych, jednostki badawcze, firmy prowadzące prace na wysokości, instytucje wojskowe oraz takie, w których istotne znaczenie ma ochrona sieci komputerowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl