Stacja meteorologiczna służy do wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych. W rolnictwie wykorzystywane są automatyczne stacje meteorologiczne, występujące w postaci jednego urządzenia. Samodzielnie wykonuje ono pomiary określonych wartości pogodowych. Jego znaczenie dla rolnictwa jest szczególnie istotne, bowiem sukces produkcji rolnej jest w znacznej mierze uzależniony od warunków klimatycznych i pogodowych. Możliwość ich przewidywania i odpowiedniego przygotowania do nich to znaczne ułatwienie dla rolników.
Dlaczego rolnicy wykorzystują stacje meteorologiczne?
Rolnicy coraz częściej wykorzystują automatyczne stacje meteorologiczne, ponieważ ich pomiary pozwalają przygotować się na niekorzystne warunki atmosferyczne. Efektywna uprawa roślin uzależniona jest od temperatury powietrza, wilgotności, ilości opadów i nasłonecznienia . Negatywny wpływ mogą mieć wyjątkowo intensywne opady deszczu i śniegu, długotrwałe susze, wichury czy burze i gradobicia . Znając prawdopodobieństwo ich wystąpienia, można szybko podjąć działania prewencyjne, co w znacznej mierze pozwoli uniknąć strat materialnych. Jest to szczególnie ważne w sadownictwie i warzywnictwie. Stacje meteo umożliwiają szczegółowe zaplanowanie zabiegów agrotechnicznych, w tym przede wszystkim nawadniających.
Sposób wykorzystania stacji AWS w rolnictwie
Automatyczne stacje meteorologiczne (AWS, automatic weather station) wykonują pomiary określonych elementów meteorologicznych i za pomocą środków łączności przekazują je do systemów analizujących i gromadzących dane. W większości przypadków dane dostępne są w formie on-line. Ciekawą opcją jest moduł ostrzegania przed przymrozkami, wysyłający powiadomienia w postaci sms. Stacje AWS stosuje się do pomiaru: temperatury i wilgotności powietrza, temperatury gruntu i wody, wilgotności gleby, zwilżenia liścia, natężenia promieniowania słonecznego, promieniowania UV oraz poziomu opadów ciekłych, prędkości i kierunku wiatru, a także ciśnienia atmosferycznego. Automatyczne stacje meteo łączą w sobie zatem funkcję termometru, wiatromierzu, deszczomierzu, higrometru, barometru czy pyranometru. Zestawy można dowolnie konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb. Urządzenie instalujemy na wolnej przestrzeni, osłoniętej od wiatru, od strony wschodniej, północnej lub zachodniej, z czujnikiem temperatury umieszczonym w zacienionym miejscu minimum dwa metry nad ziemią. Stacje zaopatrzone w deszczomierz i wiatromierz muszą być umieszczone możliwie daleko od budynków i drzew.